Opera-performansas „Saulė ir jūra“ pasaulinį turą tęsia už Atlanto. Richard Termine nuotr.

Kas dabar, vyraujant rudeniui, nenorėtų pailsėti prie jūros? Pasikaitinti saulėje, klausytis jūros ošimo? Ši harmonija pasiekiama, bent jau jaučiama, kai stebima trijų lietuvių opera „Saulė ir jūra“ („Sun&Sea“). Rugilės Bardžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės bendras kūrinys įdomus ne tik lietuviams, bet ir užsieniui.

„Saulė ir jūra“ yra operos performansas, vien dėl savo pobūdžio, neįprastumo traukiantis minias žiūrovų. Scena tampa realistišku paplūdimiu su 21 tona smėlio. Erdvę užpildo rankšluosčiai, o ant jų – poilsiautojai, kurių istorijos ir mintys apdainuojamos. Visas pasirodymas stebimas iš balkonų, tam, kad matytųsi visas vaizdas.

Instaliacija Lietuvoje debiutavo 2017 metais, kai pirmą kartą buvo pademonstruota Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje. 2019 metais pasirodė Venecijos Bienalėje, kur pelnė auksinį liūtą.

Įdomu tai, kad operos performansas vadinasi „Saulė ir jūra“, nors atėję žiūrovai nemato nei vieno, nei kito. Saulė ir jūra yra jaučiami. Žiūrovai jaučia šilumą, girdi jūros ošimą ir kitus paplūdimiui būdingus garsus. O viską vainikuoja harmonija, kurią sukuria instaliacija. Pačios kūrėjos teigė, kad jų tikslas buvo sukurti tokią ramią atmosferą, kad su laiku žiūrovui tos ramybės pasidarytų per daug.

Opera-performansas „Saulė ir jūra“ pasaulinį turą tęsia už Atlanto. Richard Termine nuotr.

Iš visų, ant rankšluosčių „Saulė ir jūra“ metu gulinčių žmonių, trylika yra solistai, kurių balsus galima išgirsti, o vėliau net ieškoti akimis, kuris veikėjas dainuodamas pasakoja savo istoriją. Performansas įtraukia vaikus ir net šunis, kuriuos retai galima pamatyti pasirodymuose. Likę poilsiautojai yra žmonės, kurie nori pasirodyti performanse. Opera „Saulė ir jūra“ rodoma įvairiose pasaulio šalyse, tad kviečiami vietiniai žmonės, norintys prisidėti prie pasirodymo. Jie atsiveda vaikus, augintinius ir natūraliai, laikydamiesi savo įpročių, guli dirbtiniame paplūdimyje.

Kiekviena iš trijų menininkių buvo ir vis dar yra neatsiejama kūrybinio darbo dalis. Rugilė Bardžiukaitė yra performanso dizainerė, paplūdimį atkūrusi taip tikroviškai ir estetiškai. Čia dominuoja šviesios spalvos. Rankšluosčiai, maudymosi kostiumėliai yra spalvoti, tačiau visos spalvos yra pastelinės, tam, kad vyrautų rami atmosfera, žiūrovų neblaškytų ryškios spalvos. Linos Lapelytės indelis yra garsai. Ji šio kūrinio kompozitorė, muzikos pagalba sukūrusi paplūdimio harmoniją. Vaivos Granytės darbas ne ką mažiau svarbus. Ji parašė libretus, dainų tekstus. Čia ir pastebimas paradoksas: muzika džiaugsminga, rami, tačiau tekstas pasakoja apie problemas, kurios aktualios žmonėms.

„Saulė ir jūra“ tampa dar prasmingesnė, kai įsiklausoma į solistų dainuojamas dainas. Apdainuojamos įvairios, paplūdimyje esančių žmonių, problemos. Kalbama apie klimato kaitą, nepasitenkinimą kitų elgesiu. Visi choru dainuoja, kad vanduo jūros darosi žalias. Minima, kad vasaros darosi vis karštesnės, o bangos – vis baisesnės. Viena moteris paplūdimyje dainuoja, kad turistai nesusirenka šiukšlių, o per praėjusias Kalėdas galėjai pamanyti, kad Velykos. Iš pradžių tekstas gali atrodyti niekuo neišsiskiriantis, kalbantis apie kasdienius dalykus, tačiau vėliau suprantama, kad pagrindinė problema, į kurią atkreipiamas dėmesys, yra klimato kaita.

Rugilė Bardžiukaitė jau yra ir anksčiau kalbėjusi apie ekologijos problemas. Jos filmas „Rūgštus miškas“ yra būtent apie tai. „Saulė ir jūra“ taip pat ne vienintelis kūrybinis projektais, kurio metu bendradarbiauja visos trys menininkės. Rugilės Bardžukaitės, Linos Lapelytės ir Vaivos Granytės 2018 metais pasirodžiusi opera „Geros dienos!“ kalbėjo apie vartotojiškumą. Iš esmės, šios dvi instaliacijos („Geros dienos!“ ir „Saulė ir jūra“) turi kai ką bendra. „Geros dienos“ – apie daiktų, materialių dalykų vartotojiškumą, o „Saulė ir jūra“ parodo gamtos išteklių besaikį vartojimą.

Unikalus kūrinys „Saulė ir jūra“ buvo teigiamai įvertintas ne tik Venecijos Bienalėje, bet ir kitų šalių. Rugsėjį ir spalį instaliacija rodoma Jungtinės Amerikos Valstijose, kur skamba Niujorke, Lon Andžele ir kituose dideliuose miestuose. Kūrinio gastrolės jau aplankė ir kitas šalis, vienos jų: Norvegija, Vokietija. Tai dar ne viskas, nes „Saulė ir jūra“ skambės dar ne vienoje šalyje. Rugilė Bardžiukaitė, Lina Lapelytė ir Vaiva Granytė sukūrė tai, kas kalba apie ekologijos problemas, ramina, džiugina ir verčia lietuvius didžiuotis.

Ši informacija yra portalo šiauliųžinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į šiauliųžinios.lt. Parašykite mums adresu info@medijos.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: