© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Visame pasaulyje žinomas „Hagia Sophia“ muziejus Stambule – iš pradžių įkurtas kaip katedra, tačiau Turkijos valdžia atšaukė 1934m. sprendimą, kuriuo katedra buvo paversta muziejumi ir manoma, kad liepos 24d. „Hagia Sophia“ duris atvers kaip mečetė.

Hagia Sophia arba kitaip dar vadinama Šventosios išminties šventove yra vienas įspūdingiausiu architektūros paminklų pasaulyje. Šventovę šeštąjame amžiuje pastatė imperatorius Justinianas. Beveik tūkstantį metų ji buvo Konstantinopolio patriarchų katedra. 1453 m. miestą užėmę turkai musulmonai krikščionių ortodoksų katedrą pavertė mečete. Žlugus Osmanų imperijai ir iš jos likučių sukūrus Turkijos Respubliką, prezidentas Mustafa Kemalis Atatiurkas „Hagia Sophia“ pavertė muziejumi. „Hagia Sophia“ tapo Rytų ir Vakarų kultūrų susiliejimo simboliu ir viena populiariausių Turkijos lankytinų vietų.

Tačiau Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasirašė dekretą, kuriuo bus keičiamas šios įspūdingos šventovės statusas, atšaukiant 1934m. sprendimą ir panaikinant čia veikusį muziejų. Gindamas sprendimą, prezidentas Erdoganas pabrėžė, kad šalis pasinaudojo savo suverenia teise paverčiant šventovę į mečetę, taip pat viena iš priežasčių, kodėl buvo nuspręsta panaikinti muziejų yra tai, kad Turkijos islamistų bendruomenė ilgai ragino vyriausybę „Hagia Sophia” paversti mečete, bet tam priešinosi kiti religijos ir politikos lyderiai. Dalyvaudamas spaudos konferencijoje prezidentas Erdoganas pranešė, kad pirmosios islamiškos pamaldos mečetėje turėtų įvykti liepos 24 dieną, taip pat pridūrė – „kaip ir visos mūsų mečetės, „Hagia Sophia“ durys bus plačiai atvertos vietiniams gyventojams ir užsieniečiams, musulmonams ir ne musulmonams“.

Turkijos valdžia taip pat pranešė, kad mečetės viduje nebus atliekama žymių pokyčių, visos senos ikonos ir krikščioniškos mozaikos vaizduojančios Mergelę Mariją bus išsaugotos.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Žinoma, šis Turkijos sprendimas sulaukė nemažai kritikos ir nepasitenkinimo. Kritikai sako, kad prezidentas apgalvotai naudojasi šia situacija, kad nukreiptų dėmesį nuo covid-19 pandemijos padarytos ekonominės žalos. Didelį susirūpinimą dėl „Hagia Sophia” šventovės išreiškė UNESCO organizacija, jų manymu šis architektūrinis pamiklas priklauso visam pasauliui ir turėtų būti išsaugotas. Organizacija kviečia Turkijos vyriausybę diskutuoti dėl šventovės ateities, o ne staiga priimti sprendimą, dėl kurio vėliau gali pasigailėti.

Turkijos sprendimas sulaukė reakcijų ir socialiniuose tinkluose. Ypatingai aktyviai žmonės reiškiasi Twitter platformoje, čia atsirado žyma #HagiaSophia. Žmonės aktyviai reiškia nepasitenkinimą ir jų nuomonė ši šventovė negali būti islamiški maldos namai, nes musulmonai jų nepastatatė, tai yra istorijos ir kultūros paveldas, kuris turi būti išsaugotas. Iš Twitter platformoje skelbiamų įrašų galima matyti, kad pasaulis nenori, kad iš jų būtų atimtas šis istorijos ir kultūros simbolis.

Ši informacija yra portalo šiauliųžinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į šiauliųžinios.lt. Parašykite mums adresu info@medijos.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: