Filmo "Avinėlių tylėjimas" kadras

Dviejuose naujausiuose tyrimuose nagrinėtas ryšys tarp asmenybės bruožų ir reakcijos į nustatytus apribojimus, siekiant sulėtinti COVID-19 plitimą. Tyrėjai nustatė, kad žmonės, turintys vadinamuosius „tamsiosios triados“ bruožus – narcisizmą, psichopatiją ir makvelinizmą, yra mažiau linkę laikytis apribojimų ar imtis prevencinių kovos su pandemija priemonių. Tačiau tyrėjai taip pat pabrėžė, kad asmenybės bruožai turi nedidelį vaidmenį reaguojant į pandemijos apribojimus, tokius kaip užmaskuoti veidą kauke ir laikytis atstumo.

Abu tyrimai, kurie kartu apklausė daugiau nei tūkstantį Lenkijos gyventojų, buvo paskelbti akademiniame žurnale „Asmenybė ir individualūs skirtumai“.

Straipsnyje „Adaptyvusis ir netinkamas elgesys per COVID-19 pandemiją: tamsiosios triados bruožų, kolektyvinio narcisizmo ir įsitikinimų apie sveikatą vaidmuo“, tyrėjai Bartłomiej Nowaka ir Paweł Brzóska iš SWPS Lenkijos socialinių ir humanitarinių mokslų universiteto kartu su bendraautoriais kituose universitetuose kovo antroje pusėje – vyriausybės pandemijos apribojimų trečią ir ketvirtą savaites apklausė 755 žmones nuo 18 iki 78 metų.

Tyrime buvo naudojamos esamų diagnostikos priemonių kombinacijos tamsiosios triados bruožams įvertinti ir pakeista „Sveikatos įsitikinimų skalė“ siekiant įvertinti žmonių suvokimą apie COVID-19 sunkumą ir jautrumą jiems. Galiausiai tyrėjai uždavė klausimų, norėdami išsiaiškinti, kaip tikėtina, kad dalyviai (nuo „tikrai ne“ iki „tikrai taip“) imsis tiek prevencinių priemonių, tiek kaupimo priemonių, tokių kaip maisto atsargų kaupimas.

Respondentai, demonstruojantys tamsiosios triados bruožus – vadinamuosius dėl to, kad jų piktybinės (arba „tamsiosios“) savybės yra susijusios su daugiau nusikaltimų, mažesne užuojauta ir pavojingomis lyderio savybėmis – buvo linkę į atsargas ir rečiau ėmėsi prevencinių priemonių. Žmonės, turintys tamsiosios triados bruožų, dažniau tikėjo, kad jie yra labai jautrūs virusui, tuo pačiu mažiau tikėdami ir savo pačių veiksmų efektyvumu, savybėmis, kurios „iš dalies paaiškino“ jų nenorą imtis prevencinių priemonių, tokių kaip dažnas rankų plovimas ir nereikalingų kelionių ribojimas už namų ribų.

„Atrodė, kad dalyviams, kuriems būdingi tamsiosios triados bruožai, labiau rūpėjo neigiami prevencijos aspektai ir jie nesvarstė apie jo naudą“, – rašė tyrėjai.

Rezultatai gerai atitinka ankstesnius tyrimus su asmenimis, turinčiais tamsiosios triados asmenybės bruožus, kurie paprastai būna impulsyvesni, „trumparegiškesni“, konkurencingesni ir prisiimantys riziką. Tamsiosios triados bruožai netgi buvo susieti su blogais sveikatos padariniais, įskaitant trumpesnę gyvenimo trukmę.

Straipsnis „Kas laikosi apribojimų, kad sumažintų COVID-19 plitimą? Asmenybė ir suvokimas apie COVID-19 situaciją“, kurį parašė Marcin Zajenkowski iš Varšuvos universiteto ir kiti trys tyrinėtojai – taip pat paskelbtas žurnale „Asmenybė ir individualūs skirtumai“ birželio mėn. – rado panašų ryšį tarp individualių asmenybės skirtumų ir atitikties pandemijos apribojimams.

Analizuojant atsakymus, surinktus per pastarąsias dvi balandžio savaites, iš 263 žmonių iš Lenkijos nuo 18 iki 80 metų amžiaus buvo tiriami tiek asmenybės bruožai, tiek individualūs pandemijos suvokimo skirtumai.

Dalyviams, iš kurių nė vienas nebuvo užkrėstas koronavirusu, buvo išmatuoti tiek tamsiosios triados, tiek „didžiojo penketo“ asmenybės bruožai – ekstravertiškumas, sutarumas, atvirumas potyriams, sąmoningumas ir neurotiškumas. Taip pat buvo išmatuotas individualus COVID-19 pandemijos suvokimas, naudojant esamą diagnostikos sistemą, kuri apibūdina žmones kaip suvokiančius situacijas aštuoniose dimensijose, įskaitant įsipareigojimą, intelekto poreikį, galimybę poravimuisi, apgaulės ar socialumo galimybę, nepalankumo buvimas ir teigiami ar neigiami situacijos aspektai.

Rezultatai parodė, kad prevencinių priemonių laikymasis buvo susijęs su mažesniu machiavelianizmu, psichopatija ir narcisizmu, o tamsiosios triados bruožai paprastai atspindi šiek tiek didesnį skirtumą tarp asmenų nei didžiojo penketuko asmenybės bruožų rodikliai.

Tačiau tyrime taip pat nustatyta, kad labiausiai skiriasi koronaviruso pandemijos situacija. Taikant tam tikrus statistinius metodus, individualūs asmenybės bruožai tapo beveik nereikšmingi vertinant reakcijas, o situacijos suvokimas labiau numatė tikimybę, kad bus laikomasi apribojimų, tokių kaip veido kaukė ir atstumo laikymasis. Anot tyrimo autorių, tai leidžia manyti, kad „COVID-19 tarnavo kaip „stipri situacija“, skatinanti labiau paklusnumą nei asmenybę“.

Taigi, nors abu tyrimai patvirtina tamsiosios triados bruožų išvadas, tokias kaip hipotezė, kad machiavelianizmas ir jo galios siekiantis cinizmas gali priversti atmesti vyriausybės koronaviruso apribojimus kaip iššūkį asmens valdžios iliuzijai – išvados, pateiktos skyriuje „kas sutinka su apribojimais siekiant sumažinti COVID-19 plitimą?“ teigia, kad žmonių individualus supratimas apie pandemijos tikrovę yra labiau pasekmingas nei asmenybės bruožai, kuriuos jie jau turi.

„Apskritai mes nustatėme, kad tai, kaip žmonės suvokia situaciją, paaiškina daugiau atitikimo skirtumų nei didžiojo penketo bruožai ir tamsiosios triados bruožai“, – aptardami jų rezultatus rašė Zajenkowskis ir jo bendraautoriai. „Šis atradimas patvirtina „stiprios situacijos hipotezę”, pagal kurią asmenybės bruožai turi mažiau galimybių vaidinti svarbų vaidmenį prognozuodami elgesį, kai situacijos užuominos užgožia dispozicines tendencijas.”

Taigi, nors tyrimas nustatė, kad „konkurencija, mažai rūpinimasis kitais ir ciniški bei valdžios siekiai gali sukelti „tobulą audrą“ nusistatymų“, tyrėjai taip pat sutiko, kad individualios asmenybės bruožai gali paaiškinti tik nedidelę dalį bendro žmonių reakcijos į pandemijos apribojimus skirtumų.

„Gali būti, kad kiti individualūs skirtumai gali būti svarbesni“, – rašė tyrėjai skyriuje, kuriame aptarė savo išvadų ribotumą. „Pavyzdžiui, žmonės gali skirtis išsilavinimo ir bendrųjų medicinos žinių, rizikos nuostatų atžvilgiu arba gali tiesiog nepasitikėti vyriausybe – visa tai gali įtakoti jų norą laikytis apribojimų. Be to, socialines vertybes, pagrindinius motyvus, ir moralinius pagrindus gali būti verta ištirti vėlesniuose tyrimuose, kad suprastų atitikimo principus“.

Atrodo, kad abiejų straipsnių autoriai aiškina, kaip tamsiosios triados bruožų asmenybės reaguoja į COVID-19 saugumo priemones.

„Vadinamoji tamsi asmenybė nėra tokia problemiška pandemijos akivaizdoje, kaip galima manyti. Svarbiausia, ką tokie žmonės galvoja apie koronavirusą ir apie prevencinių priemonių priėmimą”, – sakė Magdalena Zemojtel-Piotrowska.

Nors psichopatai ir narcizai gali rečiau laikytis koronaviruso apribojimų, įrodymai nerodo, kad asmenybės sutrikimai kalti dėl socialiai nutolusių nesėkmių ir kaukių atmetimo.

Ši informacija yra portalo šiauliųžinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į šiauliųžinios.lt. Parašykite mums adresu info@medijos.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: