„Košmaras prieš Kalėdas” – 1993 lėlinis, muzikinis, fantastinis Tim Burton filmas, daugelyje šaltinių minimas kaip šedevras dėl vienos iš geriausiai vykusių sustabdyto kadro technikų. Juosta išsiskiria neįtikėtinai vykusiu sąmoju, protingomis dainomis, linksmais triukais bei keistos išvaizdos veikėjais.
Filmo tema, žinoma, siejasi su kalėdomis, tačiau visgi labai aiškiai atskleidžia ir kitą ne mažiau svarbią idėją, jog permainos ir tikslo siekimas yra tikrai svarbūs mūsų gyvenime ir gali atnešti daug gerų ir gražių išgyvenimų.
Atsiradimas ir tobulėjimas
Košmaras prieš Kalėdas iš pradžiu buvo sukurtas kaip 30 minučių filmukas, skirtas televizijai, tačiau visa tai peraugo į kur kas didesnį projektą ir 1991 Disnėjus nusprendė paleisti filmą „Touchstone pictures” , nes juosta jiems pasirodė per tamsi bei gasdinanti vaikus. 2009 metais „The Košmaras prieš kalėdas“ tapo pirmuoju sustabdyto kadro filmu paverstu į 3D formatą.
Filmo siužetas
Jack’as Skellington’as – Helovyno miesto karalius, kuris kasmet rengia Helovyno šventę. Kos itin gerbiamas visų miesto gyventojų, tačiau kartą Jack’ui atsibosta visa rutina bei ta pati šventė kiekvienais metais ir jis ryžtasi atrasti bei įnešti į miestelio tradicijas kažką naujo. Vieną vakarą Jack’as nuklysta į tamsų miška, kur visai netyčia atranda duris, vedančias į Kalėdų laiką. Kalėdinis laikas jam pasirodo neįprastas stulbinantis, tačiau naujos šventės įgyvendinimo idėja tampa dideliu keblumu. Susižavėjęs švente Jack’as rengiasi nugabenti kalėdas ir į savo miestelį bei perimti kalėdų senelio darbą, tačiau ar Helovyno miestelio gyventojai gali priimti naujoves?
Animacinio filmo “The Nighmare Before Christmas” kadras
Filmo veikėjai
Veikėjai čia išties netradiciniai. Tai keistos, kartais net baugios išvaizdos būtybės, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo kiek šiurpokai bei atgrasiai, tačiau filmo eigoje aiškėja, kad gerumas bei meilė nėra jiems svetimos vertybės. Pagrindinis filmo herojus Jack Skellington įgarsintas Chris’o Sarandon yra skeletas, Helovyno miestelio moliūgų karalius, permainų bei naujovių ieškantis herojus. Kita, nemažiau svarbi būtybė, tai Sally (Catherine O’Hara) lėlė, kuri bet kokia kaina stengiasi atkreipti Jack’o dėmesį bei saugoti jį nuo pavojų.
Filmo kūrėjai sukonstravo 227 lėlių marionetes tam, kad perteiktų filmo veikėjus. Jack Skallington vaidmeniui buvo sukurta apie keturis šimtus galvų vien tam, kad jos išreikštų veido mimikas išreiškiančias kiekvieną galimą emociją.
Animacinio filmo “The Nighmare Before Christmas” kadras
Filmo elementai
Filmo garso takelis žavi melodingomis dainomis, kurtomis Danny Elfman, Fall Out Boy bei kitų žymių užsienio atlikėjų.
Dirbdamas su talentingais dizaineriais bei dailininkais ražisierius sukūrė visai naują pasaulį nei filmuose „Metropolis“ arba „Star Wars“. Tai ką šie filmai turi bendro yra gausus vizualinis turtingumas. Dėl to jie nusipelno tikrai daugiau nei vienos pažiūros.