Banksy – nebeabejotinai pats prieštaringiausias ir žinomiausias gatvės menininkas pasaulyje. Banksy darbai tapo savaimine subkultūra. Politiniai anoniminio kūrėjo pareiškimai ir niūri vizija svarbiausiais naujausios istorijos momentais paveikė daugelį pasaulio miestų, išprovokuodami alternatyvius požiūrius ir skatindami revoliuciją meno suvokime. Jo tapatybė lieka nežinoma net ir po daugiau nei 30 metų dalyvavimo pasauliniame grafičių mene.
Banksy dirbo įvairiose gatvės meno terpėse ir įvairiuose stiliuose, griaudamas gatvės meno kritikų ribas ir lūkesčius. Jo kūryboje yra daug galingų, dažnai prieštaringai vertinamų vaizdų, skatinančių juos greitai išplisti internete. Štai patys žinomiausi Banksy darbai:
Love is in the Air (Flower Thrower) (2003)
Didelio formato trafaretinis grafitas pasirodė 2003 m. Betliejuje, netrukus po Vakarų Kranto sienos pastatymo. Grafiti buvo padaryta ant 760 km sienos, skiriančios Palestiną nuo Izraelio. 760 km besidriekianti siena, kaip sakė Banksy: „Iš esmės paverčia Palestiną didžiausiu atviru pasaulyje kalėjimu“. Siena greitai tapo milžiniška paveikslų ir raštų drobe, protestuojančia prieš jos statybą.
„Banksy“ būdingas firminis, trafaretinis stilius „Love Is In The Air“ vaizduoja jauną vyrą, apsirengusį kaip kovotoją, dėvintį beisbolo kepuraitę ir bandaną apatinei veido pusei užmaskuoti, mėtant molotovo kokteilį. Čia menininkas prideda neišvengiamą vingį, įmetęs vietoj jo į rankas gėlių puokštę. Nepaisant akivaizdaus pykčio ir agresijos laikysenoje, figūra dabar ruošiasi paleisti universalų meilės ir taikos simbolį, o ne ginklą.
„Love in the Air “ neabejotinai yra vienas žymiausių ir labiausiai ieškomų Banksy meno kūrinių, jis buvo atgaminamas plakatuose, telefonų dėkluose, marškinėliuose ir kitose prekėse visame pasaulyje.
Šis graffiti vaizdas atskleidžia Banksy meninį stilių, ir jo galingą politinį aktyvumą, primenantį 1960-ųjų miestelio vaizdus ir gatvių riaušes, kurios Vietnamo metu sukrėtė Jungtines Valstijas ir Jungtinę Karalystę. Tai reiškia taikos kvietimą, pristatomą ta pačia sprogstamąja jėga kaip ir granata, ar molotovo kokteilis. Graffityje protestuotojo figūra pasisako prieš karo smurtą.
,,The Walled Off Hotel”
2017 m. Betliejuje atidarytas „Walled Off“ viešbutis, kurio savininkas anoniminis gatvės menininkas – Banksy. Atidaryti viešbutį 2017 m. buvo reikšmingas pasirinkimas. Būtent 2017 m. sukanka šimtas metų, kai britai perėmė Palestinos kontrolę ir padėjo spręsti šimtmetį trukusią painiavą bei konfliktus.
Viešbutis „Walled Off“ yra arti ,,Waldorf“ prabangių viešbučių tinklo ir Izraelio Vakarų Kranto sienos, esančios vos už kelių metrų nuo viešbučio. Kiekviename viešbučio kambaryje atsiveria negailestingas betoninis barjeras, skiriantis Izraelį nuo Palestinos teritorijų. Banksy giriasi, kad tai: „Blogiausias vaizdas iš bet kurio viešbučio pasaulyje“.
Viešbutis turi ne tik kambarius, bet ir muziejų, meno galeriją bei fortepijono barą, kuriuos gali aplankyti ne tik viešbutį pasilikti norintys svečiai. „Namuose pagamintas“ muziejus pasakoja apie Vakarų Kranto sieną. Svarbiausi dalykai, anot Banksy, yra animuota regiono istorija, karinė pornografija ir originalios paplūdimio skulptūros iš Gazos. “Walled Off“ galerija, veikianti nepriklausomai nuo viešbučio, yra didžiausia nuolatinė platforma Palestinos menininkams pristatyti savo kūrybą Palestinoje. Reguliarias parodas organizuoja vietiniai kuratoriai, o erdvė tikisi pritraukti įsitvirtinusius ir kylančius palestiniečių menininkus į tarptautinę auditoriją.
Pusmetį po „Walled Off“ atidarymo, įkurta ir viešbučio dovanų parduotuvė, kurioje parduodami Bansky suvenyrai – atviro leidimo prekės. Čia galima rasti nuo puodelių ir marškinėlių iki imituojamų viešbučio raktų pakabukų ir Vakarų Kranto sienos įkvėptų skulptūrų, nupurkštais ikoniniais Banksy meno kūriniais. Menininko viešbutis turi penkių žvaigždučių įvertinimą „Tripadvisor“ , taip pat 4,6 / 5 įvertinimą „Google“ apžvalgose ir 9,5 / 10 „Booking.com“.
,,Exit Through The Gift Shop”
Tai 2010 m. pasirodęs Didžiosios Britanijos dokumentinis filmas, kurį režisavo pats Banksy.
Nuo 1992 m. gatvės menininkas Banksy yra žinomas visame pasaulyje kaip vienas pagrindinių grafiti meno šalininkų. Jis taip pat žinomas dėl paniekos tiems, kurie šią meno formą vadina ir laiko „vandalizmu“. Banksy režisuotas filmas priverčia susimąstyti ne tik apie meno vandalizmą, pamišimą, bet apie meno tikrumą.
,,Exit Through The Gift Shop“ dėmesys sutelkiamas į gatvės meno maniako, prancūzo imiganto Thierry gyvenimo dokumentavimą. Filme atskleidžiama pagrindinio herojaus gyvenimo istorija, jo patekimas į gatvės meno pasaulį ir jo apsėdimą menu. Banksy, naudodamas konkrečias scenas ir filmo charakteristikas, atskleidžia meno neautentiškumą – kopijuojant vieno iš žinomiausių pasaulio gatvės menininkų stilių. Filmo eigoje išaiškėja, kad šio filmo pagrindis herojus yra pats operatorius – Thierry Guetta. Siužetas kviečia žiūrovą įsigilinti į meno sąvoką ir atsakyti į klausimą: ,,Kas tas menas“? Ar menui reikia talento, ar pastangų? Ar menas, sukurtas per kelias minutes yra lygiavertis kelis metu kurtam projektui?
Dokumentinis filmas yra paremtas tikrai faktais. Filmo premjera įvyko 2010 m. „Sundance“ kino festivalyje ir jis buvo nominuotas Oskaro apdovanojimui už geriausią dokumentinį filmą.
2015m. atidarytas laikinas meno projektas, kurį gatvės menininkas Banksy organizavo pajūrio kurorte Weston-super-Mare, Somersete, Anglijoje. Banksy apibūdino jį kaip: „Šeimos pramogų parką, netinkamą vaikams“.
Paklaustas apie „Dismaland“ projekto idėją ir įkvėpimą, Banksy teigė, kad: ,,Tai pramogų parkas, kurio mintis – teminiai parkai turėtų turėti platesnes temas“. Neaiškus ir paslaptingas teiginys gali būti suprantamas kaip vartotojiškumo, visuomenės, orientuotos į reginius, pramogas, kritika. Visuomenė yra nerūpestinga dėl didelių mūsų amžiaus politinių ir socialinių problemų. Disneyland – hiperrealybės pavyzdys, jis įtraukia lankytojus į eskapizmo ir laimės pasaulį, pasiektą modeliuojant. Taip realaus pasaulio bėdos tampa užmirštamos. Projektas potencialiai buvo įkvėptas ,,Disneyland“ idėjos ir Banksy sukūrė visiškai priešingą atrakcionų parko sampratą. ,,Dismaland“ tikrovės pliūpsnio siunčiama žinutė – ,,Nusimesk ,,Disney“ akinius ir pažvelk į pasaulį, kuriame gyvename, jis beviltiškas ir slegiantis, jis neatneš tavo vaikams džiaugsmo“.
Banksy sukūrė dešimt naujų darbų ir pats finansavo parodos statybą. Parodoje dalyvavo 58 menininkai. Per dieną buvo galima nusipirkti 4 000 bilietų, kurių kiekvienas kainavo po 3 svarus. Per penkias savaites, kai jis buvo atidarytas, jis sulaukė 150 000 lankytojų.
Love is in the Bin (2019)
Garsiausia Banksy meninė intervencija įvyko aukcione „Sotheby’s London“. Aukciono metu už rekordinę sumą – 1 042 000 svarų buvo parduotas unikalus kūrinys – 2006m. Banksy paveikslas ,,Girl with Ballon”, kuriame atvaizduojama jauna mergaitė, ištiesta ranka siekianti vėjo nunešto raudono širdies formos baliono.
Prie originalaus piešinio buvo pridėta citata, kurioje parašyta „Visada yra vilties“. Kai kurie žmonės „Girl with Ballon “ interpretuoja kaip prarasto nekaltumo simbolį, o kiti mano, kad mergina išlaisvina balioną – bet kuriuo atveju Banksy primena žiūrovui, kad jis laikytųsi vilties, net jei ji jaučiasi nepasiekiama.
Vilties simbolis buvo parduotas aukcione ir praėjus kelioms minutėms nuo jo nupirkimo, piešinys nukrito ir drobė pradėjo slysti iš rėmo apačios. Meno kūrinys staiga ėmė save naikinti per rėmelyje paslėptą smulkintuvą. Drobė sustojo slinkti įpusėjusi, tačiau dalis piešinio jau buvo susmulkinta gilaus rėmo, kurio konstrukcijoje buvo įdiegtas popieriaus smulkinimo mechanizmas.
Po šio netikėto incidento vyko derybos su pirkėju dėl pardavimo patvirtinimo. Buvo susitarta, kad meno kūrinio pardavimas vis tiek bus vykdomas už visą pradinę kainą. Kūrinį pervadino Banksy atstovai. Taip ,,Mergaitė su balionu“ tapo ,,Meilė šiukšlinėje“ ir įkūnijo laikinumo sampratą.
Anot ,,Sotheby’s“: ,,Tai yra pirmasis meno kūrinys istorijoje, kuris buvo sukurtas tiesiogiai aukciono metu“.